Dlaczego warto ćwiczyć?

Oto zaledwie kilka powodów:

Aktywność fizyczna poprawia nastrój.
Ćwiczenia fizyczne powodują, że wzrasta produkcja tzw. hormonów szczęścia – endorfin. Powstają one w przysadce mózgowej. To właśnie one odpowiadają za radość i szeroki uśmiech, który widać na twarzach sportowców nawet po wyczerpujących zawodach lub treningach.

Zwiększa zdolności uczenia się.
Jednym z powodów, dla których warto uprawiać sport, jest jego wpływ na układ nerwowy. Mózg jest nie tylko lepiej ukrwiony i odżywiony. Aktywność fizyczna powoduje, że wzrasta ekspresja białka BDNF, który reguluje działanie neuroprzekaźników i wzmacnia odbiór sygnałów między komórkami nerwowymi.

Uprawianie sportu podnosi samoocenę.
Wpływ uprawiania sportu na samoocenę jest związany nie tylko w poprawą wyglądu sylwetki. Dzięki niemu wzrasta wiara we własne możliwości, poprawia się nastrój i samopoczucie, tym samym patrzymy na siebie bardziej przychylnym okiem.

Zwiększa sprawność mózgu.
Sport zwiększa ekspresję białek odpowiedzialnych za funkcjonowanie układu nerwowego – głównie tkanki nerwowej w mózgu. Sprzyja także namnażaniu się komórek nerwowych, co ma wpływ na funkcje poznawcze.

Ruch poprawia sprawność, wytrzymałość i elastyczności ciała.
Regularna aktywność fizyczna sprawia, że wzmocnieniu ulegają mięśnie. Poprawia się także wydolność narządów wewnętrznych. Tym samym organizm może dłużej funkcjonować na zwiększonych obrotach.

Sport wpływa na zdrowie psychiczne.
Dzieje się tak ze względu na produkcję endorfin, ale także zmniejszenie stresu, lęku i napięcia nerwowego.

Redukuje stres.
Za stres odpowiedzialny jest kortyzol. Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna zmniejsza jego wydzielanie. Tym samym zmniejsza się napięcie nerwowe. Stajemy się też bardziej odporni na sytuacje stresowe w przyszłości.

Wzmacnia system immunologiczny.
Niski poziom kortyzolu nie tylko przeciwdziała stresowi, ale także wpływa pozytywnie na odporność. Układ immunologiczny wzmacnia się również dzięki lepszej pracy serca, do której przyczynia się regularny sport.

Sprawia, że czujemy się szczęśliwsi.
Na tą korzyść z uprawiania sportu wpływają wcześniej wspomniane produkcja endorfin i redukcja stresu. Ponadto uczuciu szczęścia sprzyja osiąganie zamierzonych celów i ciągły rozwój, które przy aktywności fizycznej są nieuniknione.

Działa przeciwstarzeniowo.
Regularny wysiłek fizyczny odmładza nawet o 30 lat. Jest to związane z poprawą wydolności organizmu i redukcją stresu.