Uroczystość upamiętniająca pierwsze masowe…

Uroczystość upamiętniająca pierwsze masowe egzekucje dokonane na mieszkańcach Świecia

                                                                                                                                                                                                                                                                          Fot.N. Rezmer-Mrówczyńska

Po raz kolejny na Małym Rynku odbyła się uroczystość upamiętniająca pierwsze masowe egzekucje dokonane na mieszkańcach Świecia podczas drugiej wojny światowej. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w osobie pani sekretarz I. Karolewskiej oraz władze miasta reprezentowane przez przewodniczącego RM Świecia pana J. Wójcika oraz burmistrz T. Pogoda. Licznie przybyły delegacje świeckich szkół wraz z dyrektorami i nauczycielami, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej, Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej – OKSir, oraz przedstawiciele LOK-u  wraz z Robertem Wojciechowskim reprezentującym Koło Strzeleckie „Leśni” działające przy LOK Świecie . Oprawę artystyczną w postaci odgłosów walk i bombardowań, tematycznych wierszy oraz historycznych relacji z okresu drugiej wojny światowej zapewnili uczniowie Zespołu Szkół Menedżerskich – Julia Thiede, Amelia Fajfer, Monika Borek, Albert Tynkiewicz  i Bartosz Wyźlic, pod opieką nauczycielek – K. Kwaśniewskiej i M. Hawełko, uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 (dawne Gimnazjum nr 2 na Chmielnikach) – Karolina Witulska i Katarzyna Wojda, oraz uczniowie klas policyjnych i wojskowych ZSM z instruktorem Radosławem Górą. Organizatorzy składają ogromne podziękowania wszystkim przybyłym delegacjom, przedstawicielom harcerstwa, instytucji pozarządowych i społecznych.